Henryk Adam Aleksander Pius Sienkiewicz, ps. „Litwos”, „Musagetes”, „Juliusz Polkowski”, „K. Dobrzyński” (ur. 5 maja 1846 w Woli Okrzejskiej, zm. 15 listopada 1916 w Vevey) – polski nowelista, powieściopisarz epoki pozytywizmu i publicysta; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1905) za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy przełomu XIX i XX w.
Wstęp wolny.
Organizator: Biblioteka Publiczna Wypożyczalnia nr 28 Warszawa Dzielnica Włochy.
Święto ustanowione w rocznicę urodzin Walta Disneya, jednego z najbardziej znanych autorów animowanych bajek dla dzieci.
Poniedziałek Wielkanocny, nazywany potocznie Lanym Poniedziałkiem, według legendy upamiętnia oblewanie wodą plotkujących żon w Jerozolimie przez ich mężów. W polskiej tradycji najczęściej wodą oblewane są dziewczęta, wśród których pojawia się przekonanie, iż mocne oblanie wodą to zaszczyt, ponieważ najczęściej robili to młodzi kawalerowie. Nieodzownym elementem Lanego Poniedziałku są: piski, wrzaski, uciekanie oraz mokre ubranie. Jak niegdyś mówiono: „Baby polewa się żeby miały szczęście w chudobie, chłopów, żeby mieli je w polu, dziewczyny – do chłopaków". Wyraz „śmigus”, zdaniem językoznawców, pochodzi od niemieckiego „Schmackostern", czyli smagania. Czasownikiem pochodzącym od tych słów jest też polski wyraz „śmigać”, który może oznaczać zarówno czynność smagania, jak i wprawiania czegoś w dynamiczny ruch.
https://kurierhistoryczny.pl/artykul/historia-smigusa-dyngusa,317
Z przemyśleń Kubusia Puchatka
18 stycznia - Dzień Kubusia Puchatka
W grudniu...
Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
Najładniejsze biblioteki dziecięce na świecie
Twórcze, oryginalne, z pomysłem...
Miłego oglądania!
Październik Miesiącem Bibliotek Szkolnych
Chcę pisać dla takiego kręgu czytelników, którzy potrafią wyobrazić sobie cuda. Tylko dzieci potrafią, czytając, zobaczyć przed oczami cud.
Książki Astrid Lindgren czekają na czytelników:
- Biblioteka?
- Tak.
- Jaka?
- Supernowoczesna.
- Gdzie?
- W Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka w Katowicach.
- o powierzchni 13 260,49 m2
- z 4004 oknami
- posiadająca 54 km półek z książkami
- mająca w swoich zbiorach 353 000 książek w strefie wolnego dostępu
Bibliotekę:
- odwiedza ok. 280 tysięcy czytelników w ciągu roku
W bibliotece:
- możesz samodzielnie wypożyczyć książki, a także zwrócić je do specjalnej wrzutni, która działa 24h przez 7 dni w tygodniu.
Biblioteka powstała w 2012 roku i jest obecnie najbardziej nowoczesną biblioteką naukową w Polsce spełniającą standardy XXI wieku.
W październiku...
Co warto wiedzieć o Nike?
Nike - nagroda za książkę roku - polska nagroda literacka przyznawana od 1997 roku, zawsze w październiku, za najlepszą książkę roku poprzedniego. Jej celem jest promocja współczesnej literatury polskiej, głównie powieści. W konkursie mogą startować wszystkie gatunki literackie, także pamiętniki i autobiografie, eseje. Konkurs dotyczy wyłącznie autorów żyjących.
Autor nagrodzonej książki otrzymuje statuetkę NIKE dłuta Gustawa Zemły oraz nagrodę pieniężną.
Miesiąc Bibliotek Szkolnych
1 października – 31 października
można nie tylko czytać. Można je także podziwiać.
Ich artyzm i styl urzeka. Książki zamieniają się w pełne finezji dzieła sztuki - papierowe rzeźby.