Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2023/2024



Biblioteka szkolna zaprasza rodziców na spotkanie pt. Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży. Spotkanie odbędzie się w dn. 20 czerwca o godz. 13:00 w szkolnej bibliotece.
ZAPRASZAM!

Spotkanie z autorem...

Uczniowie kl. 0 A uczestniczyli w spotkaniu z Panią Agatą Witkowską-Panas, autorką pięknie wydanej i bogato ilustrowanej książki dla dzieci pt. Muzeum rzeczy jasno magicznych. Pani Agata zabrała uczniów w świat niesamowitych przygód czworga małych przyjaciół, których celem było odnalezienie... zgubionego serca. Czy uda im się je odnaleźć? I jakie sekrety skrywa stara szafa? Odpowiedzi na te i inne pytania można znaleźć w książce, która wspaniale wprowadza czytelnika w świat przyjaźni, uczy determinacji w pokonywaniu przeszkód, rozbudza ciekawość świata.

Spotkanie upłynęło w miłej atmosferze. Było dużo uśmiechu, zabawy, a także słuchania w skupieniu opowieści o tej niezwykłej, literackiej podróży...

Dziękujemy Pani Agato!








Biblioteka szkolna zaprasza rodziców na spotkanie pt.: Wpływ czytania na rozwój dzieci i młodzieży. Spotkanie odbędzie się w dn. 7 czerwca o godz. 13:00 w szkolnej bibliotece.
ZAPRASZAM!

4 razy książka!





Przyjdź do biblioteki, podziel się wiedzą na temat czytania, Twoich ulubionych książek, zainspiruj innych pasją czytania! Propozycje przyjmowane są do 8 maja!

Włącz książkę, włącz czytanie, czytaj!


                                         Książki polecane

Książki poruszające ważne i ciekawe tematy, napisane piękną polszczyzną, znakomicie wydane, o wysokich walorach artystycznych były tematem spotkania biblioteki szkolnej z trzecioklasistami. Podczas spotkania zaprezentowano propozycje książkowe laureatów konkursów m. in.: Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, Nagrody Żółtej Ciżemki, Konkursu im. Kornela Makuszyńskiego. Zachętą do czytania tej znakomitej, wartościowej literatury było wspólne czytanie fragmentów książek przez bibliotekarza oraz pogadanka na temat bohaterów i czytelniczych zainteresowań dzieci.

Książki polecają:

 




   

 

                                         

Niezwykłe zaproszenie...

Z okazji Światowego Dnia Poezji, Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy - Wypożyczalnia nr 28 zaprasza w dniach od 18 do 23 marca 2024 do włączenia się w ogólnopolską akcję społeczną Fundacji im. Zbigniewa Herberta i zachęca do odręcznego przepisania na specjalnie przygotowanej karcie papeterii wybranego przez siebie wiersza i ofiarowania go w prezencie.

Akcja „Podaruj wiersz” sprowadza się do czterech kroków:

  1. sięgnięcia po książkę z wierszami,
  2. wybrania jednego z nich,
  3. odręcznego przepisania wybranego wiersza na przygotowanej karcie papeterii,
  4. podarowania go komuś, dla którego może to być dowód naszej życzliwej pamięci, duchowego wsparcia czy inspiracją.

Spójrzmy na wiersz, jako na dar. I dzielmy się nim z innymi.

                                                                  Wstęp wolny.

Czytam sobie...

Książki z serii Czytam sobie stały się głównym tematem wizyty pierwszoklasistów w bibliotece. W czasie spotkania zaprezentowana została wystawa książek wspomagających naukę czytania na poziomie 1-3. Zaznajomienie uczniów kl. I z serią książek Czytam sobie było jednym z elementów projektu czytelniczo – edukacyjnego. Z pewnością atrakcyjna forma książek, ich ciekawa treść i bogata szata graficzna zachęci najmłodszych czytelników do stawiania pierwszych kroków podczas przygody z czytaniem. Życzymy powodzenia!






Światowy Dzień Kota - 17 II

Z okazji Światowego Dnia Kota, którego obchody przypadają 17 lutego, biblioteka zorganizowała wystawę książek o „kociej” tematyce. Podczas wizyty w bibliotece uczniowie klas 2 zaznajomili się z postaciami słynnych kotów z bajek, baśni, filmów i opowiadań, obejrzeli wystawę książek, a także wysłuchali wiersza Joanny Kulmowej pt. Gdzie kotu lepiej będzie? Garfield, Kicia Kocia, Kot w butach to tylko niektórzy bohaterowie wśród znanych i chętnie wymienianych przez dzieci postaci. Na pamiątkę spotkania czytelnicy otrzymali upominek: kolorowankę z Garfieldem.










Wystawa nowości książkowych












  
                           


Projekty czytelniczo-edukacyjne

         I semestr otwiera projekty czytelniczo - edukacyjne z cyklu: Czytam sobie, Poznajemy świat książki, Dobra książka. Polecam! w klasach I-III i IV-VIII z wykorzystaniem księgozbioru o zróżnicowanej tematyce.

Czy jesteś Asem Czytania? - kl. 1

W świecie zwierząt – kl. 2

Jesteśmy w krainie baśni – kl. 3

Mikołajek. Po prostu! - kl. 4

Na tropach tajemnic... Spotkanie z powieścią detektywistyczną – kl. 5

Dlaczego warto czytać książki? Fenomen powieści detektywistycznej – kl. 6

Spotkanie z książką. Literatura fantasy – kl. 7

Rozmawiamy o książce. Science fiction w literaturze – kl. 8

    Podczas spotkania z bibliotekarzem dominowała rozmowa o książkach, przegląd recenzji wydawniczych, prezentacja nowości wydawniczych, pokaz filmu, wypełnianie kart pracy. Kontynuację projektów stanowi czytanie książek przez wychowawców klas, nauczycieli podczas zajęć, prace literacko-plastyczne.









 

Szanowni Rodzice! 

`    We wstępnych słowach listu krótko i zwięźle pragnę zachęcić Państwa do czytania dzieciom. Każdy z nas zastanawia się, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi. Wspólne czytanie jest naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko Państwa, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m. in. w naszych domach, gdy rodzice lub dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie. Udowodniono, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności. Czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień w telefonach i szumu informacyjnego, na które dorastające pokolenie narażone jest jak żadne wcześniej. Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, umożliwiają tak ważne u nastolatków mówienie „nie”. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Statystycznie ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni, zajmują wyższe stanowiska i więcej zarabiają. Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli w Polsce ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to ponad połowa dzieci będzie miała bardzo utrudnione szanse na skorzystanie z powyższych atutów. Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie wstanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu. 

`        Czytajmy dzieciom i zachęcajmy, aby same sięgały po książki. Serdecznie zapraszam Państwa do czytania, do współpracy z biblioteką w motywowaniu uczniów do kontaktu z literaturą. Czytelnikami nie rodzimy się, ale potrzebę czytania nabywamy.

                                                  Z wyrazami szacunku, 

                                                         Biblioteka szkolna 

Więcej informacji o czytaniu dzieciom i z dziećmi:

Strona kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”

https://calapolskaczytadzieciom.pl/category/dla-rodzicow/o-czytaniu/

Co się dzieję, gdy czytasz dziecku?

http://wielki-czlowiek.pl/co-sie-dzieje-gdy-czytasz-dziecku-2/

Książki, które warto czytać:

Propozycje książek na stronie kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”

https://calapolskaczytadzieciom.pl/co-czytac/

Złota Lista Książek kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”

https://calapolskaczytadzieciom.pl/polecamy/zlota-lista/



Polecam serdecznie.
Biblioteka szkolna 


Nowości w bibliotece 

    Z radością informuję czytelników, że zamówienia książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 dotarły do biblioteki!

    W bogatym zbiorze nowości wydawniczych znaleźć można serie wydawnicze m. in.: Enola Holmes, Ale historia!, Mazurscy w podróży, Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai, Dziennik Cwaniacka, Detektywi z Tajemniczej Piątki, Minecraft, Mikołajek, książki poczytnych autorów literatury dziecięcej i młodzieżowej m. in.: Justyny Bednarek, Waldemara Cichonia, Anny Onichimowskiej, Kataryny Ryrych, Grzegorza Kasdepke, Agnieszki Tyszki, Marcina Szczygielskiego, Barbary Kosmowskiej, wznowienia lektur szkolnych, literaturę popularnonaukową, opowiadania dla najmłodszych z serii: Czytam sobie, Zosia i jej zoo, Zaopiekuj się mną, Już czytam!... I wiele, wiele innych.

Obecnie trwa etap opracowań zakupionych pozycji.






Akcje czytelnicze promujące czytelnictwo w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

Konkurs biblioteki szkolnej



                                        Przerwa na czytanie

    W październiku, Miesiącu Bibliotek Szkolnych, w ramach akcji czytelniczej Przerwa na czytanie biblioteka przygotowała wystawki tematyczne książek zachęcające do czytania. 
    W każdym dniu akcji dominowała inna strefa czytania. Zaczęliśmy od fantastyki i przygody.





                                     Starsi czytają młodszym

     Z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania w dn. 29 września w bibliotece na przerwach starsi uczniowie klasy 8 czytali na głos książki młodszym czytelnikom. Akcja przebiegła w miłej i przyjaznej atmosferze, zarówno dla słuchających, jak i czytających. Głośne czytanie wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, pobudza wyobraźnię, uczy myślenia, dostarcza wiele rozrywki. Święto zostało ustanowione z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.








         Szkoła Podstawowa nr 227 im. Lotników Polskich w Warszawie w roku szkolnym 2023/2024 przystąpiła do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0.

            Możliwość uczestniczenia w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0 w roku 2023/2024 to ogromne wyróżnienie dla naszej biblioteki i nieoceniona możliwość wzbogacenia księgozbioru o nowe pozycje książkowe! 

Propozycje tytułów książek przyjmowane były do dn. 29 września. Obecnie realizowany jest etap analizy zgłoszonych propozycji i realizacji listy zakupów.